Cortaflex® to marka znana w świecie jeździeckim z produktów dla koni i psów. Zalety i skuteczność jej preparatów poznali tak zawodowi jeźdźcy, startujący w zawodach wysokiej rangi, jak i amatorzy posiadający starsze konie, na których jeżdżą na spacery po lesie. Najbardziej popularną propozycją marki jest Cortaflex HA Regular Strenght Solution i o jego zastosowaniu chcemy Wam opowiedzieć.
Lonżowanie konia Praca na lonży wydaje się jasna i prosta: koń biega wokół nas, podczas gdy my stoimy sobie w środku. Takie założenie (i wykonanie) jest jednak częstym błędem popełnianym przez jeźdźców i to na każdym etapie przygody jeździeckiej. Lonżowanie konia nie jest łatwe: jest wymagające tak dla konia, jak i jeźdźca. Decydując się więc na pracę z koniem na lonży powinniśmy rozważyć wszelkie za i przeciw związane z tym typem pracy treningowej. I pierwsze lonżowania wykonać pod okiem osób doświadczonych w tym typie treningu konia. Ten krótki artykuł traktuje o lonżowaniu koni zdrowych, bo lonża na rekonwalescencji to zupełnie inny temat.
Oficerki DeNiro to doskonała kompozycja. Kompozycja, bo jak utwór muzyczny są wykonywane przez mistrzów w swojej dziedzinie: szewców – rzemieślników z południa Włoch. Profesjonalnie wyprawione skóry z systemem WRAT (o nich w poprzednim artykule), skóry szczotkowane (do złudzenia przypominające lakier, ale trwałe) czy też skóry zamszowe, skóry tłoczone we wzory i ozdabiane kryształkami, a także mistrzowskie wykonanie - to wszystko tworzy poemat zwany DeNiro. Poemat ceniony przez krytyków (jeźdźców) oraz podziwiany przez publiczność (na zawodach).
Jeździectwo to sport dla wytrwałych. Nieważne czy słońce i upał, czy też deszcz, zimno, a czasem mróz — koń nie samochód, nie może stać w boksie. Trzeba jechać na trening. Trzeba „ruszyć konia” chociażby na lonży lub pójść na spacer. Ubieramy więc konia stosownie do warunków atmosferycznych — polar na zad, by nie zmarzł przed treningiem lub derka na spacer — ale sami też powinniśmy zadbać o siebie. Mamy wiele odzieżowych marek jeździeckich, które dbają o dobrostan jeźdźca w trudnych warunkach zimą, ale też i latem, podczas coraz częstszych upałów. Mamy do dyspozycji szeroką gamę odzieży technicznej, oddychającej i szybkoschnącej, która doskonale sprawdza się podczas jazdy konnej. Dostępny jest duży wybór modeli bryczesów i fasonów koszulek technicznych, kurtek czy kamizelek jeździeckich, które dobieramy wedle naszego gustu. Ale co z butami do jazdy konnej?
Zanim o derkach, odpowiedzmy na pytanie: golić czy nie golić? Aby dobrze wybrać zimowe ubranko dla naszego przyjaciela trzeba się zastanowić, co od naszego konia wymagamy. Gdy jesteśmy parą sportową, startującą w halowych zawodach jeździeckich na poziomie co najmniej regionalnym, zapewne nasz koń wymaga golenia, bo zwyczajnie jest mu za gorąco startować w zimowej sierści na takich wysokościach przeszkód. Szybciej też można go wysuszyć po konkursie, wyczyścić przed następnym konkursem i – co ważne dla dresażystów – doprowadzić jego wygląd do perfekcji.