Czambon – do lonżowania stosowany jest czambon tzw stały (skórzany), który zachęcając konia do wejścia na wędzidło aktywizuje mięśnie grzbietu. Główny pasek umocowany do popręgu biegnie między przednimi nogami konia, a potem rozdziela się na dwa długie sznurki, które przechodzą przez kółka w pasku potylicznym i są zamocowane do kółek wędzidłowych za pomocą haczyków.
Wypinacze – pomoc w jeździectwie, która użyta w prawidłowy sposób ma pokazać koniowi, że jeśli nie będzie napierał na wędzidło, to uzyska swobodę ruchu głowy. Wypinacze zmuszają konia do opuszczenia głowy, ale to nie znaczy, że koń jest zebrany. Prawidłowy trening na wypinaczach powinien spowodować zaokrąglenie pleców konia i rozbudowanie mięśni.
Wytok – ma na celu zapobiec zadzieraniu głowy przez konia. Ma łagodniejsze działanie do innych wodzy pomocniczych. Składa się ze skórzanego paska zapinanego na szyi oraz szerszego pasa, z jednej strony mocowanego do popręgu, a z drugiej rozdzielającego się na 2 części z dwoma pierścieniami na końcach, przez które przechodzą wodze. Pasek zapinany na szyi przechodzi przez pętelkę w pasku szerszym.
Czarna wodza – powinna być stosowana WYŁĄCZNIE przez doświadczonych jeźdźców. Służy do utrzymania głowy konia w pozycji obniżonej. Jest dłuższa od zwykłych wodzy i przechodząc przez kółka wędzidłowe, a następnie pomiędzy przednimi nogami konia mocowana jest do popręgu.
Praca z wodzami pomocniczymi wymaga wiedzy jeździeckiej i powinna być nadzorowana przez trenera, w przeciwnym wypadku może powodować ból u konia. Nie może więc przynieść spodziewanego rezultatu.