Zawody w skokach przez przeszkody odbywały się już w starożytnym Rzymie i Grecji. Cieszyły się wtedy ogromnym zainteresowaniem i były doskonałą rozrywką dla publiczności, a także ważnym elementem kultury starożytnych społeczeństw.
Przełomową datą w rozwoju jeździectwa na świecie był rok 1134. Wtedy w Neapolu powstała pierwsza w historii akademia jazdy konnej. W średniowieczu powszechne stały się również turnieje rycerskie, w których rycerze walczyli na swoich wierzchowcach za pomocą mieczy lub kopii.W Polsce jeździectwo rozwijało się równolegle z kawalerią, formacją wojskową, dla której jazda konna i współzawodnictwo na parkurach było treningiem w czasach pokoju. Przez pewien czas polskie jeździectwo uznawane było za najlepsze na świecie. II wojna światowa wstrzymała prawie całkowicie rozwój tej dziedziny sportowej w naszym kraju, ale jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym sport konny cieszył się niezwykłą popularnością. W tym czasie zaczęły również powstawać ośrodki jeździeckie. Pierwszy obóz szkoleniowy w wolnej Polsce powstał w 1920 roku w Grudziądzu. Przez kolejne lata ośrodek przekształcił się w Centrum Wyszkolenia Kawalerii, a następnie w centrum kształcenia całego polskiego jeździectwa.
Ujeżdżenie, czyli kategoria jeździectwa klasycznego, zyskało popularność w XIX wieku, a na jego kształtowanie mieli wpływ głównie jeźdźcy z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu oraz Cadre Noir z siedzibą w Saumur we Francji. To właśnie tam powstała w 1985 roku prestiżowa marka jeździecka Butet, specjalizująca się w produkcji doskonałej jakości siodeł oraz ogłowia, popręgów, puślisk i napierśników. Salon Koński Świat współpracuje z polskim przedstawicielem tej francuskiej marki.
Pierwsze oficjalne zawody w skokach przez przeszkody odbyły się w 1864 roku w Dublinie, w konkurencji ujeżdżenia natomiast w 1873 roku w Bratysławie. Pierwsze Igrzyska Olimpijskie od czasów starożytnych odbyły się w 1896 roku w Atenach, z inicjatywy pomysłodawcy nowożytnej idei olimpijskiej Pierre barona de Coubertina, jeszcze bez konkurencji jeździeckich. Pierwszy raz jeździectwo pojawiło się w programie nowożytnych igrzysk w 1900 roku w Paryżu, a potem, po dwunastu latach przerwy, sport konny wrócił podczas IO w Sztokholmie w 1912 roku. Od tego czasu olimpijskie konkurencje jeździeckie odbywają się regularnie, a w ich skład wchodzą: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody oraz wszechstronny konkurs konia wierzchowego (WKKW).
W zależności od dyscypliny jeździectwa, zasady mogą się nieco różnić i dotyczą głównie kolorystyki:
Elementy rzędu konia również są ściśle określone i także występuje w nich dużo różnic, w zależności od dyscypliny:
Jednym z kilku wymagań, które występują w każdej dyscyplinie, jest zakaz używania dopingu, tak u jeźdźców jak i koni. Wszystkie pasze, suplementy oraz preparaty do pielęgnacji muszą mieć odpowiedni skład, by mogły być stosowane podczas konkursów jeździeckich w czasie Igrzysk Olimpijskich. Nie mogą zawierać składników dopingujących, gdyż grozi to dyskwalifikacją. Każdy zawodnik regularnie sprawdza listę środków zabronionych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI), by nie być zdyskwalifikowanym, nie tylko podczas IO ale też podczas krajowych i międzynarodowych zawodów jeździeckich. Każdy koń sportowy ma swoją zbilansowaną dietę i wszelkie zmiany w żywieniu muszą być wprowadzane powoli i stopniowo. Dlatego każdy koń na IO jest zaopatrzony w swoją paszę, suplementy a nawet preparaty do pielęgnacji wolne od dopingu: od pasz, suplementow i elektrolitów, aż po wcierki rozgrzewające, żele chłodzące, preparaty do czyszczenia i nabłyszczania sierści aż po preparaty na owady chroniące konie.
Sport jeździecki to jedyna dyscyplina, w której kobiety i mężczyźni rywalizują na tych samych prawach. Amazonki i jeźdźcy startują w tych samych konkursach, oceniani są jednakowo, muszą spełnić te same wymagania na czworobokach i pokonać te same przeszkody na parkurach. W trudnej konkurencji zwanej cross czyli podczas próby terenowej z przeszkodami stałymi, często wymagającymi odwagi i niezwykłej sprawności fizycznej oraz zwyczajnie - dużej siły, amazonki nie mają taryfy ulgowej.