Co zrobić, aby kiedyś wystartować w Mistrzostwach Polski?

Dodano:2021-08-12

MajaJak przygotować się do pierwszego wyjazdu na zawody?

Nie jest to takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Zacznijmy jednak od kwestii podstawowej: jeżeli trener uzna, że para, którą się opiekuje, spełnia kryteria i da sobie radę w warunkach konkursowych, można rozpocząć przygotowania do tej wielkiej chwili.

Od czego zacząć?

Dobrze by było, aby trener był zaangażowany również w kwestie formalne dotyczące startu w zawodach. Jeżeli jednak tak nie jest, śpieszymy z pomocą i przedstawiamy Wam ABC dla początkujących zawodników.

Jeżeli uda się Wam już wybrać interesujący termin zawodów, to należy wnikliwie zapoznać się z dokumentem Propozycji Zawodów, dostępnym w panelu zgłoszeniowym oraz oficjalnym kalendarzu imprez Wojewódzkich Związków Jeździeckich. W nim właśnie umieszczone są wszelkie istotne informacje: rodzaje i wysokości konkursów, termin przesyłania zgłoszeń, wszelkie konieczne dokumenty, opłaty, a następnie termin otwarcia stajni, godziny rozpoczęcia zawodów, skład sędziowski i wszelkie informacje techniczne. Jest tu także tabela wypłaty nagród za poszczególne konkursy, jeśli bylibyście zainteresowani. Jeżeli jednak nie wszystko jest zrozumiałe, najlepiej dopytać trenera, ale może zdarzyć się tak, że on również nie wszystko będzie wiedział i nie będziecie mieć 100% pewności.

Dlatego…

W Propozycjach zawsze umieszczony jest KONTAKT do Organizatora. Zwykle jest to jedna z osób odpowiedzialnych za przebieg całej imprezy i właśnie do tej osoby dzwonicie ze swoimi wątpliwościami! Organizator zazwyczaj jest bardzo pomocny, a poza tym ma również OBOWIĄZEK udzielić wszelkich informacji ułatwiających start zawodnikowi. Aby uniknąć przykrych niespodzianek na miejscu, a co za tym idzie nerwów i rozczarowania, należy wszystko wynotować, bo pamięć bywa ulotna, za to skutki jej braku mogą być opłakane.

Pierwsza i najważniejsza sprawa, to…

Wyszukujecie panel zgłoszeniowy interesujących Was zawodów – tam należy założyć swoje konto, wpisać dane zawodnika oraz imię konia, który ma zawodnikowi towarzyszyć na parkurze. Wybieracie konkursy, na które chcecie się zgłosić – i tu KONSULTUJECIE SIĘ z trenerem, bo to on decyduje o wysokościach oraz ilościach startów. Wszystko musi się jednak odbyć w ramach obowiązujących przepisów Polskiego Związku Jeździeckiego oraz właściwego dla miejsca zawodów WZJ (Wojewódzkiego Związku Jeździeckiego).

Następnie…

Musicie się zastanowić, czy potrzebujecie dla swojego konia boksu, a jeżeli tak, to na ile dni. Jeżeli rezerwujecie boks, a macie jakieś specjalne potrzeby, to zawsze piszecie o tym w MIEJSCU NA UWAGI. Co można tam wpisać? Po pierwsze, jeżeli chcecie, aby koń stał na innej ściółce niż standard (czyli słomie), trzeba to  zaznaczyć, bo inaczej na miejscu zastaniecie boks pościelony słomą, a koń jest np. z alergią i trzeba się później nagimnastykować, żeby słomę usunąć  i zastąpić właściwą ściółką. Można również poprosić o ustawienie w boksie obok zawodników z  klubu, albo tych osób, z którymi po prostu macie ochotę spędzić ten czas na zawodach. Zdarza się często, że macie np. wspólna pakę na sprzęt albo paszę.
Gloria CibaI tu przechodzimy do tematu paszy, słomy i siana: organizator zapewnia tylko pierwszą ściółkę, a paszę, siano czy słomę należy przywieźć ze sobą! Jest też zawsze możliwość dokupienia siana, słomy lub trocin na miejscu, jednak warto wcześniej upewnić się, w jakich godzinach dokonywana jest sprzedaż, by nasz koń nie stał głodny (i niewesoły) do następnego dnia.

Jeżeli konie stacjonują w stajniach namiotowych, to w boksach nie znajdziecie żłobu ani poidła. Dlatego trzeba przywieźć ze sobą: wiadra, żłoby, miski do karmienia oraz akcesoria do sprzątania, jak widły, miotłę czy konewkę do polewania korytarza lub siana.

Aby koń mógł spokojnie rozgościć się w boksie, musi mieć ze sobą paszport z aktualnymi szczepieniami, a jeżeli przepisy tego wymagają, to również aktualną licencję na starty. Paszport powinno się mieć do okazania na każde żądanie lekarza weterynarii zawodów, do próby antydopingowej, która może się przytrafić losowo oraz dla pracownika Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, jeśli akurat na zawodach postanowi zrobić kontrolę.

A jak dojechać?

Można zabrać się z kimś znajomym, kto jeździ na zawody i ma odpowiednią przyczepę lub koniowóz. Ale w innym przypadku transport konia na zawody należy zlecić TYLKO wykwalifikowanym firmom transportowym z właściwymi uprawnieniami oraz licencją tzw. konwojenta zwierząt. Bo tylko tak jest bezpiecznie! Transport umawia się odpowiednio wcześniej, informując przewoźnika, o której godzinie rozpoczyna się wymarzony konkurs, aby się na niego nie spóźnić.

Pamiętajmy, że na zawody przywozimy konia tylko w dobrej formie, czyli właściwie wytrenowanego, zdrowego i bez żadnych objawów chorobowych – inaczej koń zostanie wycofany z zawodów. Koń z prawem startu zajada się spokojnie sianem w boksie albo też jest szykowany przez pomoc, czyli odpowiedzialnego luzaka, a my przechodzimy do praw i obowiązków zawodnika. I tu radzimy z całego serca: dobrze jest przy pierwszym starcie poprosić o pomoc w szykowaniu konia i zawodnika kogoś, kto na zawodach bywa i jest dobrze zorientowany co, gdzie i kiedy należy zrobić. Unikniecie  w ten sposób pośpiechu, niepotrzebnych nerwów i stresu.

Co musi mieć ze sobą zawodnik, aby móc na swoim koniu stawić się na placu konkursowym?

Koniecznie są badania lekarskie, ubezpieczenie NNW oraz licencja zawodnika, chyba że konkursy są zapisane w Propozycjach jako tzw. konkursy towarzyskie i licencja nie będzie wymagana. Zawsze powinno się upewnić u Organizatora, jakie dokumenty są wymagane do  startu w danych zawodach, bo w dobie covid bardzo szybko się to zmienia. ”Tajemniczą” licencję wykupuje się w odpowiednim dla nas WZJ lub w nadrzędnym dla wszystkich WZJ-ów – PZJ, czyli Polskim Związku Jeździeckim. I teraz najważniejsze! Licencja konia i jeźdźca musi być OPŁACONA i zamieszczona w systemie Artemor na oficjalnej stronie PZJ - https://artemor.pzj.pl -  PRZED zawodami i każdy zawodnik ma obowiązek sprawdzić to sam! Jeśli licencji tam nie ma, nie zostaniecie dopuszczeni do startu.

A teraz sprawa właściwie przedostatnia, ale dość istotna: przed startem należy opłacić na zawodach wpisowe i startowe oraz boks, jeżeli go zamówiliście. Opłaty dokonuje się w tzw. Biurze Zawodów. Zdarza się czasem, że Organizator żąda przedpłaty, np. za boks, ale zawsze jest to umieszczone w Propozycjach. W Biurze Zawodów zazwyczaj odbiera się również nagrody finansowe. Natomiast puchary i nagrody rzeczowe wręczane są podczas dekoracji razem z flots, którym Sędzia prowadzący konkurs dekoruje konie przed Rundą Honorową.

Mamy nadzieję, że ten krótki tekst pomoże w sprawnym i bezstresowym pierwszym starcie i w ten sposób przygotowani powrócicie z pierwszych zawodów z dobrymi doświadczeniami, nagrodami i pucharami, a przede wszystkim z uśmiechem. No i z chęcią na dalsze starty!