Nachrapnik – część ogłowia, którą zapinamy na nosie konia. Ma on na celu ograniczenie manewrowania szczęką, dzięki czemu wędzidło leży stabilniej i działa dokładniej. Czytaj dalej...

 

Wyróżniamy różne rodzaje nachrapników:

  1. Nachrapnik angielski (klasyczny)- posiada jeden, szeroki pasek. Jest to nachrapnik o najłagodniejszym działaniu. Nie zapobiega on jednak wyciąganiu języka przez konia. Powinien być zapięty tak, aby pomiędzy górną krawędzią paska a grzebieniem twarzowym można było przyłożyć dwa palce. 
  2. Nachrapnik kombinowany- powstaje po dopięciu skośnika do nachrapnika klasycznego. Wyróżnia się on mocniejszym działaniem, uniemożliwiającym koniowi otwieranie pyska. Należy pamiętać, że skośnik nie może być zapięty zbyt ciasno. Koń musi mieć możliwość swobodnego oddychania oraz żucia wędzidła.
  3. Nachrapnik szwedzki (zaciskowy)- to tak naprawdę inny rodzaj zapięcia od tego, który stosuje się w nachrapnikach klasycznych i kombinowanych. Zapinany jest na podwójny zacisk, a sprzączka posiada rolkę. Dzięki temu posiadamy możliwość mocniejszego zapięcia nachrapnika.
  4. Nachrapnik meksykański (krzyżowy)- składa się z dwóch pasków, które krzyżują się na nosie konia. W miejscu krzyżowania znajduje się miękkie skórzane podszycie lub futerko. Ten rodzaj nachrapnika nie uciska na zęby trzonowe oraz nos konia, co daje mu większą swobodę w szczęce oraz podczas oddechu. Górne paski muszą przebiegać dwa palce nad dolnym wyrostkiem grzebienia twarzowego.
  5. Nachrapnik hanowerski- zapinany przed wędzidłem. Przy wyborze tego nachrapnika należy zwrócić szczególną uwagą, gdyż nieodpowiednie zapięcie może uniemożliwić koniowi oddychanie!!! Powinien być tak zapięty, aby między kością nosową a paskiem nachrapnika zmieściły się dwa palce, a pasek leżący na nozdrzach znajdował dwa palce poniżej grzebienia jarzmowego.
  6. Nachrapnik anatomiczny- rzadko spotykany osobno. Zazwyczaj tworzy całość z ogłowiem. Wyróżniamy wiele modeli ogłowi anatomicznych i każdy z nich ma inny kształt i odmienne działanie.
Filtry
Kolekcja
124PLN 1449PLN
Opaska Drew W21 timber wolf Promocja-30%