OGŁOWIE DLA KONIA. 

Ogłowie dla konia to część rzędu końskiego, które powinno idealnie przylegać do głowy konia, nie powodować bólu i nie ranić. Ogłowie powinno być prawidłowo zapięte, końcówki pasków wsunięte do szlufek a kółka wędzidłowe, na których jest zamocowane wędzidło, nie powinny unosić kącików pyska konia. Istnieje kilka rodzajów ogłowii, ale te najbardziej znane w jeździectwie to ogłowie z nachrapnikiem angielskim (klasyczne), ogłowie z nachrapnikiem hanowerskim (hanowerskie), ogłowie z nachrapnikiem meksykańskim (meksykańskie), ogłowie z nachrapnikiem szwedzkim (szwedzkie) oraz ogłowie munsztukowe, przeznaczone zdecydowanie dla jeźdźców zaawansowanych.

NACHRAPNIK to część ogłowia, którą zapinamy na nosie konia. Ma on na celu ograniczenie manewrowania szczęką, dzięki czemu wędzidło leży stabilniej i działa dokładniej. Czytaj dalej...

 

Wyróżniamy różne rodzaje nachrapników:

Nachrapnik angielski (klasyczny)- posiada jeden, szeroki pasek. Jest to nachrapnik o najłagodniejszym działaniu. Nie zapobiega on jednak wyciąganiu języka przez konia. Powinien być zapięty tak, aby pomiędzy górną krawędzią paska a grzebieniem twarzowym można było przyłożyć dwa palce. 

Nachrapnik kombinowany- powstaje po dopięciu skośnika do nachrapnika klasycznego. Wyróżnia się on mocniejszym działaniem, uniemożliwiającym koniowi otwieranie pyska. Należy pamiętać, że skośnik nie może być zapięty zbyt ciasno. Koń musi mieć możliwość swobodnego oddychania oraz żucia wędzidła.

Nachrapnik szwedzki
(zaciskowy)- to tak naprawdę inny rodzaj zapięcia od tego, który stosuje się w nachrapnikach klasycznych i kombinowanych. Zapinany jest na podwójny zacisk, a sprzączka posiada rolkę. Dzięki temu posiadamy możliwość mocniejszego zapięcia nachrapnika.


Nachrapnik meksykański
(krzyżowy)- składa się z dwóch pasków, które krzyżują się na nosie konia. W miejscu krzyżowania znajduje się miękkie skórzane podszycie lub futerko. Ten rodzaj nachrapnika nie uciska na zęby trzonowe oraz nos konia, co daje mu większą swobodę w szczęce oraz podczas oddechu. Górne paski muszą przebiegać dwa palce nad dolnym wyrostkiem grzebienia twarzowego.


Nachrapnik hanowerski
- zapinany przed wędzidłem. Przy wyborze tego nachrapnika należy zwrócić szczególną uwagą, gdyż nieodpowiednie zapięcie może uniemożliwić koniowi oddychanie!!! Powinien być tak zapięty, aby między kością nosową a paskiem nachrapnika zmieściły się dwa palce, a pasek leżący na nozdrzach znajdował dwa palce poniżej grzebienia jarzmowego.


Nachrapnik anatomiczny
- rzadko spotykany osobno. Zazwyczaj tworzy całość z ogłowiem. Wyróżniamy wiele modeli ogłowii anatomicznych i każdy z nich ma inny kształt i odmienne działanie
.


NACZÓŁEK to pasek na czole konia, często ozdobiony metalowymi elementami lub kolorowymi kryształkami, spinający przechodzące przez niego paski policzkowe i pasek podgardlany, które rozgałęziają się z paska potylicznego.

PASKI POLICZKOWE służą do zamocowania wędzidła poprzez zapięcie ich na kółkach wędzidłowych z obu stron głowy. Ich długość powinna być indywidualnie regulowana u każdego konia.

PASEK PODGARDLANY zapobiega ściągnięciu ogłowia przez uszy konia i powinien być zapięty pod szyją konia z możliwością włożenia m. pasek a szyję konia małej zaciśniętej pięści. 

NACHRAPNIK to poziomo ułożony na nosie konia szeroki pasek, często ozdobiony przeszyciem lub lakierowany, który odpowiednio zapięty stabilizując  wędzidło zapobiega otwieraniu pyska przez konia.

PASEK KRZYŻOWY/SKOŚNIK to przechodzący przez pętelkę, zamocowaną na nachrapniku, wąski pasek zapinany pod szczęką konia, który ma dodatkowo unieruchomić 

WODZE to kilkucentymetrowej szerokości paski przypięte do kółek wędzidłowych lub czanek wędzidła, które zapięte są na drugim końcu na sprzączkę i pozwalają na komunikowanie się ręki jeźdźca z głową konia. Mogą być parciane (materiałowe), skórzane, gumowane i gumowe. Znajdują się zwykle na nich tzw. stopery, czyli małe kawałki skóry rozmieszczone na wodzy w równych odległościach, pozwalające jeźdźcowi na ciągłe kontrolowanie długości wodzy trzymanej w ręku. Często przy sprzączkach mocujących wodze do kółek wędzidłowych znajdują się tzw. motylki, wykonane ze skóry lub gumowe elementy, zapobiegające zaczepianiu się o kółka wędzidłowe kiełzna (wędzidła) kółek wytoka.





Filtry
Kolekcja
149PLN 1778PLN
Czapka W23 Selection black 55/57 Wyprzedaż Promocja-30%