NACZÓŁEK DLA KONIA.

Naczółek to część ogłowia leżąca na czole konia, łącząca ze sobą paski policzkowe i wędzidłowe oraz stabilizująca pasek potyliczny, znajdujący sią za uszami konia. Jest to bardzo ozdobna część końskiego rzędu, która dawniej była ważnym elementem zbroi konia rycerskiego, ochraniającą czoło i oczy konia podczas walki. Przez wiele lat była dużym i widocznym elementem ogłowia konia, często bardzo zdobionym, a obecnie w formie skórzanego paska pełni także rolę dekoracyjną.Czytaj dalej...
Naczółek to zwykle skórzany pasek, przylegający do czoła konia, czasem lekko opadający na czoło lub wyprofilowany w kształcie litery V. Może być wykonany z gładkiej skóry, skóry z przeszyciami kolorowymi nićmi oraz wysadzany lśniącymi kamyczkami lub metalowymi elementami w różnych kolorach. Coraz częściej spotyka się ozdobne naczółki wysadzane nawet kryształkami Swarovskiego.

Naczółek ozdobny, wysadzany np. lśniącymi kryształkami jest często używanych przez jeźdźców na zawodach jeździeckich, szczególnie w konkurencji ujeżdżenia, podczas gdy naczółki skórzane bez ozdób są raczej używane do codziennych treningów konia.

Naczółki można nabywać oddzielnie, by wymieniać je w razie potrzeby, ale należy zwracać uwagę na kolor skóry, by był on identyczny co kolor skóry ogłowia. Ogłowie natomiast powinno być w tym samym kolorze, co kolor skóry siodła. Szczególnie istotne jest to w konkurencji ujeżdżenia, w której jeźdźcy preferują kolor czarny.

Naczółek powinien być tak dobrany do wielkości głowy konia, by nie powodował ucisku na wrażliwą  okolicę uszu konia przez pasek potyliczny, zsunięty przez zbyt krótki naczółek. Może to powodować ból, a wskutek tego rzucanie głową przez konia, co wpłynie z pewnością na brak porozumienia między koniem i jeźdźcem podczas treningu.
Filtry
Kolekcja
99PLN 199PLN